Duben 2013

Slavné čarodějnické procesy [1]: Lady Alice Kyteler

7. dubna 2013 v 14:30 | Sany |  Articles (from elsewhere)
Shořela místo irské lady nevinná služebná?
KDO: Lady Alice Kyteler
KDY:
1324
KDE:
Kilkenny, Provincie Lenster, Irsko

Potemnělým pokojem čpí zápach nemoci a blízké smrti. Na posteli leží sešlý muž, sir John Le Poer z irského města Kilkenny, který byl ještě nedávno chlapem v plné síle. U lože sedí jeho bledá žena, lady Alice Kytteler (1280 - po r.1325), jež se chystá na nejhorší. Už tři manžely vyprovodila na věčnost a teď se zdá, že umírá i čtvrtý. Je stižen nějakou záhadnou nemocí a smrt má na jazyku. Ale sir John má tuhý kořínek. Dokonce ve světlé chvíli posíla k biskupovi z Ossory Richardovi De Ledrede sluhu se vzkazem že jeho žena chce vraždit! Důkazem je prý pytel s čarodějnými přísadami na smrtící lektvary, nalezený v její truhle. Než se lady Alice naděje, je obviněna z čarodějnictví! Usilovala o život manžela? A zabila také ty předchozí tři?

Tajemný démon Robin
"Když se o případu lady Kyteler dozvěděl biskup z Ossory, začal se o ní zajímat, protože chtěl zkonfiskovat část jejího majetku. Roku 1324 vytvořil inkviziční komisi a označil Kilkenny za domov kacířských čarodějnic, jejichž vůdkyní je lady Kyteler." uvádí americká autorka Rosemary E. Guiley v knize Encyklopedie čarodějnic a čarodějnictví. Biskup obviní také jejího syna Williama Outlava a pár dalších lidí z jejího domu. Jsou obžalováni z klasických čarodějnických deliktů - odvrhnutí Ježíše, čerování, uctívání ďábla, pořádání orgií, obětování zvířat a vaření lektvarů, jimiž způsobují nemoci a smrt. "O lady Kyteler se navíc tvrdilo, že spí s démonem jménem Robin, syn Artův. Démon se jí měl zjevovat jako černý pes," uvádí britský profesor historie Brian A. Pavlac. Jak si šlechtična takovou ďábelskou pověst vysloužila?

Biskup patří do vězení!
Klíčovým svědkem proti lady Alici Kyteler se stávají její služebná Petronilla De Meath (asi 1300 - 1324), jež se při mučení přiznává k čarodějnictví. Ovšem lady Alice se dokáže bránit a využije vlivné známosti, třeba dublinského arcibiskupa Alexandra Bicknora. Jeho zásluhou je biskup Ledrede dokonce vsazen na 17 dní do žaláře! Jenže po propuštění se opět vrhá do procesu proti lady Alici, která před inkvizicí prchá do Dublinu. V Kilkenny přesto hoří hranice, na které místo lady Kyteler stane její služebná. "Petronilla byla exkomunikována z církve a 3. listopadu 1324 upálena. Byla první osobou, popravenou v Irsku za kacířství," upozorňuje Guiley. Trest stihne i zbývající obviněné - jsou prý exkomunikováni, zbičováni a vykázáni z farnosti. Lady a její syn vyváznou v podstatě bez trestu. Jak dokázali inkvizici uniknout?

Jen nevinná travička?
Když vynesou ortel nad Petronillou, lady Alice prchá z Irska do Anglie. Za ní přijíždí i malá dcerka upálené služebné, o níž lady pečuje až do své smrti. Ona sama je zásluhou biskupa Ledreda prohlášena za čarodějnici a kacířku. Zpět do Kilkenny se nikdy nevrátí. "Jediný trest, který se podařilo prosadit proti Williamovi, bylo nařízení, že nesmí přijít na mši svatou víckrát než třikrát do roka, musí poskytnout dobročinnost chudým a musí pokrýt střechu kaple...," tvrdí Guiley. Lady Alice je první ženou, obžalovanou v Irsku z čarodějnictví, a také jednou z prvních v Evropě, století před začátkem honů na čarodějnice. Biskup a její nevlastní děti jí prý ovlivnili proto, aby získali její majetek. To je tehdy celkem běžné. Jenže lady Alice možná nebyla tak nevinná, jak se o ní dnes tvrdí. Vždyť již dříve je s druhým manželem Adamem Le Blundem podezřelá z vraždy prvního muže Williama Outlawa. Zřejmě proto byla čarodějnice. Ale co když skutečně otrávila své čtyři manžely, aby získala jejich majetek?